Zgodnie z tradycją w listopadzie - z okazji rocznicy urodzin Patronki ZST – Marii Skłodowskiej – Curie a także otrzymania przez wybitną uczoną drugiej Nagrody Nobla, uczniowie klas pierwszych przyjmowani są uroczyście do szkolnej społeczności.
W piątek, 10 listopada, pierwszoklasiści wraz z wychowawcami, w obecności Dyrekcji ZST, nauczycieli, rodziców oraz uczniów klas drugich w hali sportowej Zespołu Szkół Technicznych złożyli ślubowanie na sztandar Szkoły.
Uroczystość odbywała się w przeddzień 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jako społeczność Zespołu Szkół Technicznych chcieliśmy włączyć się w kultywowanie pamięci o tych, którzy poświęcali swoje życie, aby Polska była wolna i niezależna.
Zaczęło się bardzo uroczyście – od odśpiewania przez szkolny chór prowadzony przez panią Monikę Kubiś-Arbuz podniosłej pieśni „Gaude Mater Polonia”, a następnie wiele ciepłych słów do młodzieży skierował pan dyrektor Henryk Głos oraz Przewodniczący Samorządu ZST, Paweł Rułka.
Wrażenie na zgromadzonych zrobiła scenka z życia Piotra i Marii Curie odegrana przez Martynę Pruchniak i Stanisława Sygnowskiego, uczniów klasy 2a – przyszłych techników analityków, przygotowana przez panie Magdalenę Dzięglewską, Agnieszkę Wawerską i Małgorzatę Wiśniecką-Ozimek.
W czasie przygotowań do święta Patronki ZST uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w konkursie o tematyce chemicznej – „Chemia w nas i wokół nas”, a także poznawali życie i działalność Marii Skłodowskiej – Curie. W czasie uroczystości zostały wręczone nagrody zwycięskim drużynom przez organizatorki - nauczycielki Komisji Przedmiotów Chemicznych. Na zakończenie uczniowie klas starszych pod opieką pani Emilii Massalskiej w prezencie dla młodzieży klas pierwszych przygotowali krótki występ. Usłyszeliśmy nastrojowe piosenki w wykonaniu: Aleksandry Głowackiej, Emilii Iwanickej, Mai Mizak, Mai Pyczek, Pauliny Figury, Wiktorii Lesik, Jakuba Kołodzieja, Oliwiera Jańczaka i Pawła Kalinowskiego.
Cieszymy się, że tak ogromna grupa uczniów klas pierwszych dołączyła do społeczności Zespołu Szkół Technicznych. Życzymy im wszystkiego najlepszego w szkole, którą sobie wybrali.
Wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania wspólnie z nami tegorocznej uroczystości ślubowania składamy podziękowania.
Wychowawcy klas pierwszych : Karolina Mistal, Małgorzata Osiak, Mariusz Iwanicki, Paweł Kulik, Tomasz Marzęda, Adam Nogowski, Małgorzata Wiśniecka-Ozimek
W ramach obchodów Święta Niepodległości młodzież ZST obejrzała w piątek prezentację "11 listopada - Świeto Niepodległości",a w sobotę - reprezentowana przez poczet sztandarowy ZST oraz delegację młodzieży z klasy IV I - uczestniczyła we mszy św. w parafii pw. św. Józefa, a na placu przed pomnikiem Odzyskania Niepodległości złożyła kwiaty.
11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości, uczniowie naszej szkoły na sportowo uczcili ten dzień. 9 listopada na boiskach ZSO nr 1 w Puławach nasze uczennice w składzie Wiktoria Łbik, Milena Sikora, Natalia Przepiórka, Amelia Kwaśna, Maria Wicher, Natalia Jeżewska, Natalia Sulej i Paulina Skoczek zajeły II miejsce w Niepodległościowym Turnieju Piłki Siatkowej Kobiet.
Dzień póżniej chłopcy w składzie: Jakub Jędrzejczak, Michał Kułaga, Aleks Banucha, Igor Korycki, Kacper Olszak, Damian Stasiak, Krystian Stasiak, Antoni Joński , Jakub Kucharsk, Szymon Głowacki, Wojciech Usarek, Wiktor Jankowski zwyciężyli w Turnieju z Okazji Odzyskania Niepodległości rozegranym w ZS nr1 w Puławach. Jesteśmy dumni z wyników, jak i licznej reprezentacji naszych uczniów na międzyszkolnych turniejach sportowych.
Krzysztof Furtak
Tradycją naszej szkoły stał się już coroczny konkurs skierowany do uczniów klas pierwszych, dotyczący życia i działalności naukowej Patronki Zespołu Szkół Technicznych: Marii Skłodowskiej-Curie.
Celem konkursu było przybliżenie Jej postaci i osiągnięć, zachęcenie uczniów do samodzielnego pogłębiania wiedzy, a przede wszystkim promowanie wartości „patriotyzm”.
Uczniowie wykazali się nie tylko wiedzą w części testowej konkursu, ale również umiejętnościami plastycznymi podczas wykonywania tematycznego posteru, który nawiązywałby do życia i osiągnięć polskiej noblistki.
Laureaci konkursu:
1. miejsce: Jakub Piorunkiewicz i Jan Nowak 1E, 2. miejsce: Alicja Rosołowska i Emilia Pioterczak 1A, 3. miejsce: Zofia Miazga i Agata Miturska 1P
Joanna Kornak, Małgorzata Szczypińska, Agnieszka Wawerska, Izabela Próchniak
W listopadzie odbył się już po raz kolejny konkurs chemiczny „Chemia w nas i wokół nas”, który miał za zadanie zbliżyć uczniów do chemii w produktach spożywczych. W pierwszym etapie konkursu osoby z poszczególnych klas pierwszych miały za zadanie wykonanie posteru o tematyce: co nam szkodzi w produktach spożywczych. Najlepsze postery zostały ocenione przez organizatorów a ich wykonawcy zostali zakwalifikowani do pół finału. Etap drugi odbył się w laboratorium chemicznym. Uczniowie mieli przeprowadzić badania i sprawdzić, w których produktach spożywczych znajdują się cukry. W ten oto sposób zwycięzcami konkursu zostali chłopcy z klasy 1P - Adrian Mokrzyński oraz Jan Nowak. Drugie miejsce należało do dziewczyn z klasy 1A - Oleny Artamanowej i Aleksandry Furtak. Na podium również znaleźli się uczniowie klasy 1P- Paweł Leń i Maksymilian Dec. Mamy nadzieję, że wrażenia oraz wnioski z konkursu pomogą uczniom zrozumieć, że naprawdę chemia jest w nas i wokół nas. Powodzenia w dalszych zmaganiach z chemią na co dzień.
Agnieszka Wawerska, Karolina Mistal i Magdalena Dzięglewska
W dniu 1.11.2023 r. wolontariusze z naszej szkoły kwestowali sprzedając znicze na rzecz Hospicjum im. Św. Matki Teresy w Puławach na cmentarzu komunalnym. Akcja Znicz polega na zaangażowaniu wolontariuszy i wszystkich tych, którzy dołączają do akcji zapalając Światełko Pamięci na grobach bliskich.
Zebrane środki w całości zostaną przeznaczone na bieżące potrzeby funkcjonowania hospicjum.
Za pomoc i zaangażowanie wszystkim wolontariuszom gorąco dziękujemy!
Emilia Massalska, Dorota Wawerska
31 października 2023 roku uczniowie Zespołu Szkół Technicznych włączyli się w Akcje Zapal Pamięć. Celem przedsięwzięcia było uporządkowanie najstarszej, historycznej części Cmentarza Włostowickiego w Puławach oraz zapalenie zniczy pamięci na najstarszych grobach i mogiłach mieszkańców naszego miasta. Akcja poprzedzona była zbiórką zniczy, w którą chętnie włączyła się społeczność uczniowska ZST. Koordynatorem wydarzenia był Pan Zbigniew Kiełb z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta (dział Muzeum Czartoryskich w Puławach).
W 39. rocznicę śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”, 29 października 2023r.odbyła się uroczysta msza św. w parafii p.w. Miłosierdzia Bożego pod przewodnictwem proboszcza ks. Krzysztofa Krakowiaka. Po zakończonej homilii poseł na Sejm RP prof. Krzysztof Szulowski, a także przedstawiciele władz miasta i powiatu, Rady Oddziału NSZZ „Solidarność” Ziemi Puławskiej, delegacje szkół i pocztów sztandarowych ZST, I LO, ZS w Kazimierzu Dolnym oraz SP nr 3 złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko swoją działalność oparł na sentencji: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj". Niezłomny ksiądz stał się na zawsze symbolem walki ze zbrodniczym systemem. Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. W czerwcu 1980 roku został wikariuszem w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Wówczas narodziła się także idea mszy za Ojczyznę, które stawały się demonstracjami sprzeciwu wobec władz.
Wykazywał się niezłomnością w głoszonych poglądach. Pomagał represjonowanym, był wsparciem dla robotników i ich rodzin. Władze PRL uznały jego działalność za szkodliwą dla systemu komunistycznego.
19 października 1984 r. ks. Popiełuszko został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa przebranych za funkcjonariuszy drogówki. Po brutalnych torturach skrępowano księdza sznurem, ciało obciążono workiem z kamieniami i wrzucono do rzeki. Zwłoki kapłana wyłowiono z zalewu na Wiśle 30 października 1984 r.
24 października obchodziliśmy Dzień Języków Obcych, zorganizowany przez klasy drugie wraz z nauczycielami języka angielskiego oraz niemieckiego. Młodzież przygotowała gazetki z ciekawostkami językowymi, a w auli szkolnej przedstawiciele klas drugich wzięli udział w konkursach, obejmujących wiedzę z zakresu leksyki, gramatyki oraz kultury.
Serdecznie dziękujemy klasie 4A za przygotowanie słodkiego poczęstunku oraz gratulujemy klasom 2A, 2I oraz 2E i 2R, które kolejno zdobyły pierwsze miejsca na podium.
Karolina Szewczykowska, Aneta Rybak, Anna Bukowska
Klasa 4E spędziła kilka cudownych dni na wycieczce szkolnej. Zwiedziliśmy piękne miasto Wrocław, podziwialiśmy Uniwersytet Wrocławski i Ostrów Tumski.
Byliśmy również w Pradze. Zwiedzaliśmy katedrę, szliśmy wąską Złotą uliczką. Mieszkał tam kiedyś pisarz Franz Kafka, twórca "Zamku" i "Procesu".
Mogliśmy również skosztować czeskiej kiełbaski, oblatów i innych specjałów. W Morawskim Krasie zwiedzaliśmy jaskinie Punkevni i podziwialiśmy Przepaść Macochy-najgłębszy lej krasowy w Czechach-138,5m. Płynęliśmy łódeczkami pod skałami. Super wrażenia! Polecamy wszystkim!
K.T.Igras, M.W.Ozimek i A.F.Furmaga