22.II.2023 w Zespole Szkół Technicznych odbyły się mistrzostwa powiatu puławskiego w piłce siatkowej dziewcząt. W rywalizacji wzięły udział drużyny z dziewięciu szkół naszego powiatu. ZST reprezentowały: Magdalena Baćkowska, Anna Kwit, Angelika Kopińska, Maria Wicher, Wiktoria Łbik, Milena Sikora, Amelia Kwaśna, Natalia Przepiórka oraz Oliwia Molenda. Drużyna ZST bez straty seta wygrała wszystkie mecze i zwyciężyła w rywalizacji. Gratulujemy i życzymy powodzenia na zawodach rejonowych 7.III.2023.
24.II.2023 w ZST odbyły się mistrzostwa powiatu puławskiego w piłce siatkowej chłopców. W wyniku rozegranych meczów nasza drużyna zajęła 2 miejsce. ZST reprezentowali: Wojciech Nowakowski, Szymon Jaśkowski, Wiktor Jaskólski, Michał Kułaga, Jakub Jędrzejczak, Bartłomiej Maruszak, Krystian Stasiak, Kacper Olszak, Damian Stasiak oraz Jakub Wawer. Awans do zawodów rejonowych uzyskali reprezentanci ZS nr 1 w Puławach, którym gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszej rywalizacji.
Krzysztof Furtak
21 lutego obchodzimy ustanowiony przez UNESCO w 1999 r. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata oraz zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące. To bardzo ważna data, która ma nam przypomnieć, że chroniąc język ojczysty dbamy również o tożsamość kulturową.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o bogactwie różnorodności językowej i podkreśla jego wartość dla rozwoju dziedzictwa kulturowego ludzkości. Przesłaniem święta jest ochrona języków ojczystych, promowanie wielojęzyczności i podkreślanie wartości edukacji językowej. Po raz pierwszy dzień ten obchodzony był w 2000 roku. W tym roku świętowany na świecie jest już po raz 23!
Więcej o święcie języka ojczystego na stronie UNESCO
11 lutego 2023 w hotelu Focus (Panieńszczyzna k. Lublina) miało miejsce wyjątkowe spotkanie. 100 dni (właściwie 81) do najważniejszego egzaminu z wiedzy i dojrzałości, do egzaminu maturalnego Uczniowie klas czwartych (ostatniego rocznika po gimnazjum) wraz z Dyrekcją, Wychowawcami i Gronem Pedagogicznym bawili się na studniówkowym balu. Czekali na ten moment długo, aby w zimowy wieczór spotykać się i w szampańskim humorze przetańczyć całą noc.
Nie zabrakło przemówień, podziękowań i kwiatów. Wszyscy zgromadzeni dostrzegli, jak szybko minęły cztery lata nauki. Do tego momentu wiodła ciężka praca, edukacja była wiele trudniejsza. Uczniowie dziękowali za każde 45 minut spędzone w murach szkoły, za każdą możliwość poprawy sprawdzianu i za każdą, może nie każdą, ocenę wpisaną do dziennika. Uśmiech a nawet i łezkę wzruszenia wywołały przygotowane przez uczniów wiersze poświęcone wychowawcom klas. Zimowa noc przypomniała, że już niedługo czeka matura, która jest przepustką do życiowych marzeń i niełatwym zadaniem do wykonania, ale tego wieczoru czekała wszystkich tylko dobra zabawa.
Uroczyste słowa: “Poloneza czas zacząć…” wypowiedziane przez Pana Dyrektora Henryka Głosa rozpoczęły bal studniówkowy w Zespole Szkół Technicznych w Puławach. Po majestatycznym polonezie i ujmującym walcu była już tylko zabawa do białego rana, która pozostawiła wspomnienia spędzonego razem radośnie czasu.
Spektakl teatralny “Kartki z powstania” oparty na utworze “Pamiętnik z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego to sztuka uderzająca swoją odrębnością na tle bogatej literatury wspomnieniowej, zapis doświadczeń człowieka, który nie jest zaangażowany bezpośrednio w zmagania wojenne, przeżywającego dni powstania wśród ludności cywilnej. To relacja z powszedniej egzystencji piwnicznej, ze świata schronów, podwórek, ukrytych przejść i kanałów, z codziennej krzątaniny wokół zaspokajania elementarnych potrzeb życiowych w atmosferze ciągłego zagrożenia i lęku - od początkowej euforii do załamania, od obojętności do wściekłości. To nie portret romantycznego powstańca, to obraz szarego mieszkańca stolicy szukającego szans na przetrwanie gorącego lata 1944 roku. Dzięki zaproszeniu Kieleckiego Teatru Lektury uczniowie klas 4A, 4I, 4E oraz 2E mogli poznać losy Warszawy oczami zwykłego człowieka w najgorszym okresie jej historii.
Jacek Osiak
Wywiadówka ogólnoszkolna 14 lutego 2023:
godz. 16.30–klasy I,II
godz. 17.30–klasy III, IV
02 lutego 2023 r. uczniowie klas 4JG i 4IG pod opieką wychowawców odwiedzili Akademię im. Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Młodzież wzięła udział w wykładzie o prawie karnym, na którym zostały omówione podstawowe pojęcia prawne oraz działanie prawa wobec człowieka. Powyższa problematyka uzupełniana była ciekawymi przykładami, a spotkanie stało się świetną okazją do wymiany poglądów oraz dyskusji.
Uczniowie zwiedzili uczelnię, sale wykładowe i infrastrukturę, a także zostali zapoznani z ofertą edukacyjną Akademii im. Leona Koźmińskiego, jej funkcjonowaniem oraz ze stosowanymi w niej technologiami.
Maturzyści dowiedzieli się również o możliwości odbywania praktyk i zatrudnienia absolwentów technikum przez firmę Senetic - globalnego dostawcę rozwiązań IT dla firm oraz instytucji publicznych.
Adam Nogowski, Tomasz Marzęda.
Zespół Szkół Technicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie po raz kolejny we współpracy z Urzędem Pracy i Lubelską Wojewódzką Komendą OHP zorganizował Dzień Kariery Zawodowej. Uroczystego otwarcia dokonali dyrektor Wydziału Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Kuratorium Oświaty w Lublinie pani Elżbieta Denejko, starosta Powiatu Puławskiego pani Danuta Smaga, prezydent Miasta Puławy pan Paweł Maj, wicestarosta Powiatu Puławskiego pan Leszek Gorgol, dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Lublinie pan Tomasz Kopyciński, wizytator Wydziału Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Kuratorium Oświaty pani Renata Olszewska, kierownik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Puławach pani Małgorzata Noskowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Puławach pan Krzysztof Gumieniak, dyrektor MDK w Puławach pani Aleksandra Kozak-Kotowska, sekretarz Powiatu Puławskiego pan Waldemar Orkiszewski, kierownik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego pan Andrzej Wenerski, kierownik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta pani Agnieszka Zamojska oraz dyrektor Zespołu Szkół Technicznych pan Henryk Głos.
W wydarzeniu udział wzięło 31 podmiotów: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie, Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy”, Bank PKO BP, Nałęczów Zdrój sp. z o. o. Zakład butelkowania wody mineralnej "Cisowianka", Credit Agricole, Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Lublinie, In Temporis Polska – agencja pośrednictwa pracy, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Nowych Syntez Chemicznych, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Krzaczek Stanisław. Zakład produkcyjno – handlowy, Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, Lubelska Wojewódzka Komenda OHP, Medyczne Studium Zawodowe w Puławach, Mostostal Puławy S.A., Mezap Sp. z o.o., Łodzieżowe Centrum Kariery w Puławach, Politechnika Lubelska, Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie, Powiatowy Urząd Pracy w Puławach, Puławski Park Naukowo – Technologiczny, Regionalne Centrum Kształcenia Ustawicznego w Puławach, Sulej. Ośrodek Szkolenia Kierowców, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Puławach Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, Zespół Kształcenia Zawodowego w Puławach.
W Dniu Kariery Zawodowej został również podsumowany międzyszkolny konkurs zawodoznawczy „Wiedza. Rekrutacja. Kariera” skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych, którego celem było przybliżenie młodzieży zagadnień lokalnego rynku pracy i zasad nim rządzących, poznanie metod poszukiwania pracy, rozwijanie umiejętności autoprezentacji oraz promocja mocnych stron własnej osobowości.
Jury w składzie: pan Andrzej Wenerski, pani Aleksandra Kozak-Kotowska oraz lider Klubu Pracy pani Katarzyna Grodzicka przyznało: pierwsze miejsce dla uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. KEN, drugie - ZST , trzecie Branżowej Szkole I Stopnia nr 8 w Puławach. Wyróżnienia otrzymali uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im F. D. Kniaźnina, Branżowej Szkoły I Stopnia nr 6 i Zespołu Szkół nr 1 im. Stefanii Sempołowskiej w Puławach.
Nagrody w konkursie ufundowali: Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta Puławy, Lubelska Wojewódzka Komenda OHP, Stowarzyszenie Przyjaciół ZST „Chemik”.
Ogromne zainteresowanie, jakim cieszył się Dzień Kariery Zawodowej oraz konkurs zawodoznawczy wśród uczniów, dowodzą konieczności organizowania tego typu akcji pomagających młodym ludziom w wyborze dalszej drogi kształcenia oraz pracy zawodowej.
3 lutego 2023 r. w godz. 10.00-13.00 Zespół Szkół Technicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy i Lubelską Wojewódzką Komendą OHP po raz kolejny organizuje Dzień Kariery Zawodowej.
Celem przedsięwzięcia - objętego Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, Starosty Puławskiego, Prezydenta Miasta Puławy, Komendanta Lubelskiej Wojewódzkiej Komendy OHP - jest zaprezentowanie rodzicom oraz uczniom szkól ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych z Puław i powiatu puławskiego ofert uczelni wyższych, szkół policealnych, instytucji rynku pracy, pracodawców, fundacji, banków.
Tego dnia młodzież będzie mogła uzyskać pomoc w podjęciu decyzji edukacyjnych i zawodowych, zdobyć informacje dotyczące dalszej nauki, podnoszenia kwalifikacji zawodowych, rynku pracy, zakładania oraz prowadzenia działalności gospodarczej, pozyskiwania środków finansowych, kredytów studenckich, metod poszukiwania pracy, zbadania predyspozycji zawodowych.
Serdecznie zapraszamy!
Z dumą informujemy, że 31 uczniów Technikum nr 4 w Zespole Szkół Technicznych otrzymało stypendia w ramach programu stypendialnego „Lubelska kuźnia talentów 2021-2023” realizowanego przez Województwo Lubelskie i współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Gratulujemy i mamy nadzieję, że uzyskana pomoc finansowa oraz wsparcie dydaktyczno-wychowawcze ze strony Szkoły przyczynią się do wszechstronnego rozwoju naszych stypendystów.
Miesięcznik "Perspektywy"ogłosił listę najlepszych liceów i techników w Polsce. W rankingu 2023 analizowano wyniki 1360 liceów ogólnokształcących i 1185 techników, które spełniły kryterium wejścia do Rankingu. Efektem prac jest lista 1000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników. Zgodnie z postanowieniem Kapituły, technika zostały ocenione za pomocą czterech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach (waga 20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).
Technikum Nr 4 w Zespole Szkół Technicznych znalazło się na 68 miejscu w kraju w Rankingu Głównym i 61 w Rankingu Maturalnym. W zestawieniu najlepszych Techników w województwie lubelskim zajęliśmy 5 miejsce. Nagrodą przyznaną przez Kapitułę Rankingu jest Złota Tarcza 2023.