19 października 2023 w Zespole Szkół nr 1 im. Stefanii Sempołowskiej w Puławach odbyło się spotkanie przedstawicieli Samorządów Uczniowskich jedenastu szkół Powiatu Puławskiego. Zespół Szkół Technicznych godnie reprezentowali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego - Przewodniczący Paweł Rułka (4M), Sekretarz Karolina Nocek (5I) oraz dwoje członków nowo wybranego SU - Olena Artamonova (1A) i Filip Goliszek (4P). Temat przewodni to - Szkoła XXI wieku. Formą zajęć były warsztaty, podczas których uczniowie pracujący w zespołach prezentowali swoją wizję szkoły, nauczyciela, ucznia oraz dyrektora XXI wieku. Wspólnie wypracowane wnioski zmierzały do tego, że w obecnych czasach bardzo ważne jest budowanie relacji w szkole, ponieważ na nich w dużej mierze powinna się edukacja opierać. Fotorelacja
Ewelina Sajnaga
16 października 2023 r. obchodziliśmy 45 rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża.
Dwa dni później, 18 października, w naszej szkole miał miejsce jeden z punktów obchodów XXIII Dni Papieskich, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Jan Paweł II. Cywilizacja życia.” - Turniej Wiedzy Biblijnej o św. Janie Pawle II. Nauczanie papieża jest wciąż aktualne, bo przypomina nam, że kultura życia tworzy cywilizację miłości. Św. Jan Paweł II przestrzegał, że losy naszej cywilizacji zależeć będą od wyniku trwającej konfrontacji między kulturą życia, a kulturą śmierci.
Drużyna ZST w składzie: Wiktoria Lesik (3A), Kacper Tuźnik (4P) i Paweł Rulak (4P) zajęła III miejsce. Gratulujemy!
Dorota Wawerska, Emilia Massalska
„Pomagając innym pomagasz i sobie”
11 października 2023 roku w naszej szkole po raz kolejny odbyła się akcja HDK. Zgłosiło się 58 osób, w tym po raz pierwszy – 25. Po kwalifikacji krew oddało 38 osób - co przełożyło się na 17100 ml krwi. Wszystkim krwiodawcom dziękujemy za tak wspaniały gest i liczymy na udział w kolejnych akcjach.
12 października 2023 roku w Lublinie odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Edukacji Narodowej, na których odznaczeniami państwowymi i resortowymi oraz nagrodami wyróżniono nauczycieli i pracowników oświaty.
Tegoroczne wydarzenie miało wyjątkowo uroczysty charakter z uwagi na rocznicę 250 lat od utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, pierwszej europejskiej instytucji, która stworzyła podwaliny nowoczesnego systemu szkolnictwa. W imieniu Prezydenta RP odznaczenia państwowe wręczył Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek w asyście Wojewody Lubelskiego Lecha Spawki i Lubelskiego Kuratora Oświaty Teresy Misiuk. Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki otrzymał w tym roku mgr inż. Henryk Głos - Dyrektor naszej Szkoły
13 października 2023 roku, w Sali Pompejańskiej Starostwa Powiatowego w Puławach, z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej starosta puławski Danuta Smaga wręczyła nagrody nauczycielom, którzy w sposób szczególny zaangażowali się w pracę na rzecz uczniów i szkoły: Nauczyciel, jak żaden inny zawód zasługuje na wielki szacunek i wielkie uznanie. Aby być nauczycielem, nie tylko potrzebna jest duża wiedza, doświadczenie, ale przede wszystkim pasja, miłość do tego zawodu. Bez tego specjalnego powołania trudno być nauczycielem dobrym, wtedy jest się rzemieślnikiem. Natomiast pasja powoduje, że jest się artystą w danym zawodzie - mówiła do zebranych i dziękowała nauczycielom za pracę z młodzieżą, za wkładane w to serce i zaangażowanie.
Wyróżnieni nagrodą Starosty Puławskiego zostali: Henryk Głos (Dyrektor ZST), a także Anna Domańska, Ewelina Sajnaga i Jacek Osiak. W tym dniu zostali także uhonorowani nauczyciele, którzy w roku szkolnym 2022/2023 uzyskali stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego, spośród grona pedagogicznego Zespołu Szkół Technicznych była to Pani Ewelina Sajnaga oraz dyplomowanego: Pani Małgorzata Szczypińska i Pani Agnieszka Wawerska.
Uroczystość wręczenia nagród i pamiątkowych dyplomów została uświetniona występem młodzieży z ZST, która przygotowała swój program pod opieką Pani Moniki Kubiś-Arbuz i Pani Emilii Massalskiej.
9 października o godz. 11:00 Młodzieżowy Dom Kultury w Puławach zaprosił do auli Zespołu Szkół Technicznych na Narodowe Czytanie. Lekturą 12. odsłony akcji było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej - wyjątkowy utwór przedstawiający panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, w którym żywe jest wspomnienie Powstania Styczniowego i podkreślający piękno nadniemeńskiej przyrody.
28 września po raz kolejny gościliśmy w murach Wydziału Chemii UMCS. Dzięki uprzejmości pracowników uczniowie z klasy 5C wzięli udział w warsztatach technologicznych, które rozpoczęły się wykładem dotyczącym nowoczesnych metod badawczych.
Wykładowcy oprowadzili młodzież po laboratorium badawczym sekcji mikroskopii elektronowej, gdzie uczniowie zapoznali się z budową i działaniem mikroskopów elektronowych i sił atomowych. Pracownia wyposażona w światowej klasy nowoczesny sprzęt i aparaturę zrobiła na młodych technologach niesamowite wrażenie. Pracownicy z ogromnym zaangażowaniem przekazali uczniom najcenniejsze informacje.
Kolejnym etapem były zajęcia praktyczne w Katedrze Technologii Chemicznej. Nasi uczniowie wykonywali ćwiczenia technologiczne m.in. przeprowadzili fluidyzację, oznaczali azot w nawozach sztucznych metodą Kjeldahla, wypalali wapień, projektowali kolumnę absorpcyjną, pracowali z bombą kalorymetryczną. Wszystkie zadania wykonywali pod okiem pracowników Katedry i ze wszystkimi poradzili sobie doskonale.
Dzień spędzony na wydziale przyniósł wiele nowych doświadczeń, pozytywnych wrażeń i motywację do dalszej nauki. To co widzieli na własne oczy nasi uczniowie dla jednych jest chemią, a dla innych po prostu magią.
Małgorzata Szczypińska, Agnieszka Wawerska
Jak każdego roku szkolnego, we wrześniu, w naszej Szkole organizowane były zajęcia integracyjne dla uczniów klas pierwszych. Integrację prowadziła pedagog i psycholog szkolna, przy udziale wychowawców.
Każda z sześciu klas pierwszych Technikum Nr 4 miała okazję wziąć udział w zajęciach, których celem było wzajemne lepsze poznanie i zrozumienie. Poznanie drugiego człowieka jest okazją do nawiązania bliższej znajomości koleżeństwa i przyjaźni. Zastosowane ćwiczenia pozwoliły uczniom lepiej się poznać, a praca w grupach umożliwiła młodzieży kreatywne współdziałanie.
Anna Grzegorczyk, Sylwia Wójtowicz
We wtorek, 26 września 2023r., 33 uczniów klas piątych z ZST wzięło udział w 39. Pielgrzymce Maturzystów na Jasną Górę. Spotkanie rozpoczęło się w południe Drogą Krzyżową na wałach jasnogórskich, a następnie zespół Good God poprowadził Godzinę Ewangelizacji. Punktem centralnym pielgrzymki była Eucharystia w Bazylice wraz z Aktem Zawierzenia maturzystów opiece Maryi, której przewodniczył ks. bp Adam Bab. „Pielgrzymka jest naszym świadectwem wiary. (…) Chcemy zawierzyć nas samych, nasz projekt na życie, by było pełne sensu i pełne człowieczeństwa, chcemy być piękni Twoim pięknem Boże” – prosili maturzyści na Jasnej Górze.
Emilia Massalska
Dorota Wawerska
Napaść na Polskę 1 i 17 września 1939 roku była częścią tajnego protokołu paktu Ribbentrop - Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły nazistowskie Niemcy i Rosja Radziecka przeciw II Rzeczpospolitej i innym państwom regionu. Potajemnie, przy stole negocjacyjnym, dokonano IV rozbioru Polski. Bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny armia hitlerowskich Niemiec rankiem 1 września szturmowała zachodnią granicę Państwa Polskiego, zaś 17 dnia wojny niespodziewanie “ciosem w plecy” uderzyła Armia Czerwona.
W 84. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę poczet sztandarowy ZST pod opieką pana Adama Nogowskiego wraz z panem dyrektorem Henrykiem Głosem oraz panem Jackiem Osiakiem uczestniczył w miejskich uroczystościach pod pomnikiem „Polakom pomordowanym na Wschodzie” na cmentarzu włostowickim w Puławach poprzedzonych mszą św. w kościele św. Józefa we Włostowicach.