Partnerzy

39. rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

pop
W 39. rocznicę śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”, 29 października 2023r.odbyła się uroczysta msza św. w parafii p.w. Miłosierdzia Bożego pod przewodnictwem proboszcza ks. Krzysztofa Krakowiaka. Po zakończonej homilii poseł na Sejm RP prof. Krzysztof Szulowski, a także przedstawiciele władz miasta i powiatu, Rady Oddziału NSZZ „Solidarność” Ziemi Puławskiej, delegacje szkół i pocztów sztandarowych ZST, I LO, ZS w Kazimierzu Dolnym oraz SP nr 3 złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko swoją działalność oparł na sentencji: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj". Niezłomny ksiądz stał się na zawsze symbolem walki ze zbrodniczym systemem. Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. W czerwcu 1980 roku został wikariuszem w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Wówczas narodziła się także idea mszy za Ojczyznę, które stawały się demonstracjami sprzeciwu wobec władz.
Wykazywał się niezłomnością w głoszonych poglądach. Pomagał represjonowanym, był wsparciem dla robotników i ich rodzin. Władze PRL uznały jego działalność za szkodliwą dla systemu komunistycznego.
19 października 1984 r. ks. Popiełuszko został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa przebranych za funkcjonariuszy drogówki. Po brutalnych torturach skrępowano księdza sznurem, ciało obciążono workiem z kamieniami i wrzucono do rzeki. Zwłoki kapłana wyłowiono z zalewu na Wiśle 30 października 1984 r.

IMG20231029133533 IMG20231029133857 IMG20231029133936 IMG20231029135003