Partnerzy

Wyjazd studyjny do Centrum Solidarności

W dniach 17-20 kwietnia, na zaproszenie Fundacji Centrum Solidarności, drużyna województwa lubelskiego w składzie Katarzyna Gozdalska, Łukasz Pawlik (ZST Puławy), Jakub Łomża pod opieką pana Jacka Osiaka - nauczyciela historii w naszej szkole, brała udział w wyjeździe studyjnym do Gdańska. Celem wyjazdu było poznanie miejsc związanych z kolebką NSZZ "Solidarność" oraz przygotowanie do rozgrywki finałowej, która odbędzie się w dniach 5-7 czerwca w Gdyni. Młodzież z 16 województw podczas wizyty uczestniczyła w licznych warsztatach (dziennikarskich, filmowych, kreatywności) oraz ćwiczyła sztukę wystąpień publicznych. Kolejnym etapem olimpiady będzie przygotowanie prezentacji multimedialnej na jeden z zaproponowanych przez organizatorów tematów. W gdyńskim finale nastąpi publiczna obrona prezentacji oraz egzamin ustny, które wyłonią zwycięskie województwo.

sto1 sto2 sto3 sto4 sto5

80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

powsgetto

19 kwietnia przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Wspomnienia strasznych momentów historii, które jednocześnie noszą w sobie znamiona wielkiej odwagi i desperacji, skłaniają współczesnych do refleksji. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami...
– Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, która wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie".

Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboka wiara, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości jednoczącą ludzi, nadaje nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

Zebranie z Rodzicami


Wywiadówka ogólnoszkolna 18 kwietnia 2023:
godz. 16.30–klasy I,II
godz. 17.30–klasy III, IV 

Dyrektor ZST

II Turniej Technologiczny ZST

13 kwietnia w Zespole Szkół Technicznych w Puławach odbył się finał II Turnieju Technologicznego ZST objętego patronatem Łukasiewicz - Instytut Nowych Syntez Chemicznych oraz rektora UMCS ds. studentów i jakości kształcenia prof. dr hab. Dorotę Kołodyńską.
Konkurs, którego celem było rozwijanie zainteresowań zawodowych młodzieży, zachęcanie do samokształcenia i doskonalenia zawodowego, poszerzenie wiedzy i umiejętności z zakresu przedmiotów zawodowych oraz wytypowanie najlepszych młodych technologów z OKE Kraków, adresowany był do uczniów kształcących się w klasach o profilu technik technologii chemicznej z województw: lubelskiego, podkarpackiego i małopolskiego.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Wzięło w nim udział 32 drużyny dwuosobowe. Uczniowie zmierzyli się w dwuetapowej rywalizacji, pierwsza część to test wiedzy i poster dotyczący określonej tematyki. Druga część polegała na praktycznym wykonaniu zadania w laboratorium chemicznym w ZST Puławy.
Zwycięzcami turnieju zostali Daniel Stolarek i Mateusz Łubiński- uczniowe klasy 4CG z Technikum nr 4 w Puławach, drugie miejsce zajęły Julia Danił i Kornelia Cybul z ZSChiPS z Lublina, natomiast trzecie miejsce zajęli Jan Kiełbania i Aleksandra Burza z ZST w Tarnowie.

Gośćmi honorowymi podczas uroczystego zakończenia turnieju byli: dyrektor Instytutu Nowych Syntez Chemicznych – pan Janusz Igras, kierownik Wydziału Edukacji - pani Małgorzata Noskowska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych - pan Henryk Głos. Podsumowanie wzbogaciły dwa wykłady naukowe dr Witolda Zawadzkiego - pracownika Katedry Technologii Chemicznej UMCS na temat katalizatorów oraz pana Piotra Tyńskiego - zastępcę kierownika grupy badawczej Tworzywa Biodegradowalne na temat tworzyw biodegradowalnych.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!
Komisja biologiczno-chemiczna

Turniej1 Turniej4 Turniej5 Turniej2

Zebranie z Rodzicami


Wywiadówka ogólnoszkolna 18 kwietnia 2023:
godz. 16.30–klasy I,II
godz. 17.30–klasy III, IV 

Dyrektor ZST

Regionalna Olimpiada Zawodowa "Rok przed dyplomem"

rpd202331 marca 2023 roku odbył się regionalny etap Ogólnopolskiej Olimpiady Zawodowej „Rok przed dyplomem”. W Olimpiadzie uczestniczyło 318 uczniów, 106 zespołów reprezentujących 53 szkoły techniczne z 10 województw. Uczniowie sprawdzali swoją wiedzę z zakresu 17 kwalifikacji zawodowych.

Patryk Kamela, Szymon Sykuła i Oskar Wojtaś w kwalifikacji ELE.05 - technik elektryk oraz Michał Stępniak, Michał Książek i Karolina Nocek w kwalifikacji INF.03 - technik informatyk zakwalifikowali się do etapu ogólnopolskiego Olimpiady Zawodowej "Rok przed dyplomem".

Etap ogólnopolski, odbędzie się 11 maja 2023 r. w auli Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej.

Gratulujemy

Podsumowanie międzyszkolnego konkursu profilaktycznego „Jestem świadomy – jestem bezpieczny”

30 marca 2023 r. w Zespole Szkół Technicznych w Puławach odbyło się uroczyste podsumowanie jubileuszowej X edycji międzyszkolnego konkursu profilaktycznego „Jestem świadomy – jestem bezpieczny” objętego honorowym patronatem Starosty Puławskiego pani Danuty Smagi, Prezydenta Miasta Puławy pana Pawła Maja oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Puławach pani Marii Wojtyłło.
Celem konkursu było kształtowanie wśród młodzieży właściwych postaw i zachowań prozdrowotnych, wzbogacenie i usystematyzowanie wiedzy o HIV i AIDS, pogłębienie wiedzy na temat mechanizmów uzależnienia, prawd i mitów o alkoholu, narkotykach i nikotynie, wpływu używek na organizm człowieka.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem – w czterech kategoriach: literackiej (wiersz), plastycznej (plakat), multimedialnej (prezentacja) i wiedzy (test) wzięło udział 20 szkół (10 ponadpodstawowych i 10 podstawowych).

Gośćmi honorowym spotkania byli Starosta Puławski pani Danuta Smaga, kierownik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki - pan Andrzej Wenerski , kierownik Wydziału Edukacji - pani Małgorzata Noskowska oraz pani Maria Wojtyłło – PPIS, kierownik Wydziału Edukacji i Sportu UM - pani Agnieszka Zamojska , kierownik Wydziału Polityki Społecznej i Senioralnej- pan Adam Giza, Pełnomocnik Prezydenta ds. przeciwdziałania patologii społecznej - pan Grzegorz Oleszkiewicz, pani Monika Strzelec - Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Puławach, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 pani Anna Nowosadzka, wicedyrektor ZSO nr 2 pani Anna Błażejewska oraz dyrektor Zespołu Szkół Technicznych pan Henryk Głos.

Sponsorami nagród były Starostwo Powiatowe w Puławach, Urząd Miasta Puławy, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Puławach.
Dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!

Anna Grzegorczyk, Agnieszka Kula, Sylwia Wójtowicz

 JSJB1 JSJB2 JSJB3 JSJB4 JSJB5

Turniej Maszyn Wiatrowych

24 marca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Końskich odbyły się eliminacje regionalne Turnieju Maszyn Wiatrowych.
Udział wzięły 42 drużyny z ponad 20 szkół. Konkurs polegał na zbudowaniu modelu maszyny przetwarzającej energię wiatru na energię mechaniczną. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klas: 1M (Kącki Mikołaj, Stasiak Krystian, Stasiak Damian, Walewski Jakub, Fijoł Mateusz), 2M (Pyszczak Paweł, Dike Natanael Chidiebere, Jankowski Tomasz, Kącki Michał, Mańka Bartłomiej, Pękala Adam, Tyburcy Szymon, Chachaj Ernest), 3M (Usarek Kamil , Amanowicz Aleksander, Guzek Dominik, Suszek Jakub, Szeląg Marcel, Rułka Paweł, Łagowski Damian), 4MG (Supryn Michał, Oroń Piotr, Nowakowski Wojciech, Niedziela Mateusz, Gryka Piotr, Cybula Jakub), którzy wykonali własne konstrukcje turbiny dobierając kształt, kąt nachylenia łopat oraz sposób zamocowania na wale.
Najlepsza drużyna naszej szkoły z klasy 4MG (Piotr Gryka, Wojciech Nowakowski, Mateusz Niedziela) podczas tego turnieju zajęła 2 miejsce i tym samym zakwalifikowała się do finału, który odbędzie się 24 kwietnia w Warszawie. Gratulujemy.

Krzysztof Ruciński

tmw1 tmw2 tmw3 tmw4

Konkurs Wiedzy o Energetyce

Baner MEiL 1

27 marca 2023 odbył się finał Konkursu Wiedzy o Energetyce organizowany przez Koło Naukowe Energetyków Politechniki Warszawskiej przy współpracy z Wydziałem Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa oraz Instytutem Techniki Cieplnej.
Konkurs składał się z dwóch części:
- teoretycznej (w postaci testu) przeprowadzonego online
- projektowej (projekt polegał na opracowaniu rozwiązania problemu konkursowego, a następnie jego prezentacji przed komisją konkursową).

Do finału zakwalifikowało się 11 osób z całej Polski, w tym 2 uczniów z naszej szkoły: Bartłomiej Osuch i Bartłomiej Pierzchała 3E.
Bartłomiej Pierzchała zajął II miejsce w Konkursie, zdobywając w ten sposób indeks na studia na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Gratulujemy.

Anna Klimowicz

Konkurs programowania HISTHACK

histhack

W dniach 16.02-17.03 odbył się pierwszy etap ogólnopolskiego konkursu Histhack organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Zadaniem każdej drużyny było opracowanie koncepcji scenariusza historyczno-edukacyjnej gry komputerowej związanej z historią Polski w latach 1917-1990.
Przedstawiciele IPN po przestudiowaniu wszystkich prac dokonali wyboru 16 drużyn reprezentujących swoje szkoły w dniach 13-14 kwietnia podczas hackathonu HISTHACK, który odbędzie się na PGE Narodowym w ramach Kongresu Pamięci Narodowej.

Drużyna ZST w składzie: Michał Kowalewski, Jakub Mikulski, Szymon Nowak, Jakub Pietras i Oskar Pietrzak (wszyscy z klasy 4P) zakwalifikowalła się do następnego etapu czyli maratonu programowania w konkursowej formule.

Adam Jędrych