Partnerzy

ZAPAL PAMIĘĆ


31 października 2023 roku uczniowie Zespołu Szkół Technicznych włączyli się w Akcje Zapal Pamięć. Celem przedsięwzięcia było uporządkowanie najstarszej, historycznej części Cmentarza Włostowickiego w Puławach oraz zapalenie zniczy pamięci na najstarszych grobach i mogiłach mieszkańców naszego miasta. Akcja poprzedzona była zbiórką zniczy, w którą chętnie włączyła się społeczność uczniowska ZST. Koordynatorem wydarzenia był Pan Zbigniew Kiełb z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta (dział Muzeum Czartoryskich w Puławach).

 

znicz

39. rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

pop
W 39. rocznicę śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”, 29 października 2023r.odbyła się uroczysta msza św. w parafii p.w. Miłosierdzia Bożego pod przewodnictwem proboszcza ks. Krzysztofa Krakowiaka. Po zakończonej homilii poseł na Sejm RP prof. Krzysztof Szulowski, a także przedstawiciele władz miasta i powiatu, Rady Oddziału NSZZ „Solidarność” Ziemi Puławskiej, delegacje szkół i pocztów sztandarowych ZST, I LO, ZS w Kazimierzu Dolnym oraz SP nr 3 złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko swoją działalność oparł na sentencji: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj". Niezłomny ksiądz stał się na zawsze symbolem walki ze zbrodniczym systemem. Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. W czerwcu 1980 roku został wikariuszem w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Wówczas narodziła się także idea mszy za Ojczyznę, które stawały się demonstracjami sprzeciwu wobec władz.
Wykazywał się niezłomnością w głoszonych poglądach. Pomagał represjonowanym, był wsparciem dla robotników i ich rodzin. Władze PRL uznały jego działalność za szkodliwą dla systemu komunistycznego.
19 października 1984 r. ks. Popiełuszko został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa przebranych za funkcjonariuszy drogówki. Po brutalnych torturach skrępowano księdza sznurem, ciało obciążono workiem z kamieniami i wrzucono do rzeki. Zwłoki kapłana wyłowiono z zalewu na Wiśle 30 października 1984 r.

IMG20231029133533 IMG20231029133857 IMG20231029133936 IMG20231029135003

Dzień Języków Obcych w ZST

24 października obchodziliśmy Dzień Języków Obcych, zorganizowany przez klasy drugie wraz z nauczycielami języka angielskiego oraz niemieckiego. Młodzież przygotowała gazetki z ciekawostkami językowymi, a w auli szkolnej przedstawiciele klas drugich wzięli udział w konkursach, obejmujących wiedzę z zakresu leksyki, gramatyki oraz kultury.
Serdecznie dziękujemy klasie 4A za przygotowanie słodkiego poczęstunku oraz gratulujemy klasom 2A, 2I oraz 2E i 2R, które kolejno zdobyły pierwsze miejsca na podium.

Karolina Szewczykowska, Aneta Rybak, Anna Bukowska

1698409656150 1698409706459 1698657147809

 

Wycieczka do Wrocławia i Pragi

Klasa 4E spędziła kilka cudownych dni na wycieczce szkolnej. Zwiedziliśmy piękne miasto Wrocław, podziwialiśmy Uniwersytet Wrocławski i Ostrów Tumski.
Byliśmy również w Pradze. Zwiedzaliśmy katedrę, szliśmy wąską Złotą uliczką. Mieszkał tam kiedyś pisarz Franz Kafka, twórca "Zamku" i "Procesu".
Mogliśmy również skosztować czeskiej kiełbaski, oblatów i innych specjałów. W Morawskim Krasie zwiedzaliśmy jaskinie Punkevni i podziwialiśmy Przepaść Macochy-najgłębszy lej krasowy w Czechach-138,5m. Płynęliśmy łódeczkami pod skałami. Super wrażenia! Polecamy wszystkim!

K.T.Igras, M.W.Ozimek i A.F.Furmaga

IMG 5060 IMG 5046 IMG 5049 IMG 5073 IMG 5052 IMG 5078

Spotkanie Samorządów Uczniowskich


19 października 2023 w Zespole Szkół nr 1 im. Stefanii Sempołowskiej w Puławach odbyło się spotkanie przedstawicieli Samorządów Uczniowskich jedenastu szkół Powiatu Puławskiego. Zespół Szkół Technicznych godnie reprezentowali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego - Przewodniczący Paweł Rułka (4M), Sekretarz Karolina Nocek (5I) oraz dwoje członków nowo wybranego SU - Olena Artamonova (1A) i Filip Goliszek (4P). Temat przewodni to - Szkoła XXI wieku. Formą zajęć były warsztaty, podczas których uczniowie pracujący w zespołach prezentowali swoją wizję szkoły, nauczyciela, ucznia oraz dyrektora XXI wieku. Wspólnie wypracowane wnioski zmierzały do tego, że w obecnych czasach bardzo ważne jest budowanie relacji w szkole, ponieważ na nich w dużej mierze powinna się edukacja opierać. Fotorelacja

Ewelina Sajnaga

TURNIEJ WIEDZY O ŚW. JANIE PAWLE II

jp2cyw

16 października 2023 r. obchodziliśmy 45 rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża.

Dwa dni później, 18 października, w naszej szkole miał miejsce jeden z punktów obchodów XXIII Dni Papieskich, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Jan Paweł II. Cywilizacja życia.” - Turniej Wiedzy Biblijnej o św. Janie Pawle II. Nauczanie papieża jest wciąż aktualne, bo przypomina nam, że kultura życia tworzy cywilizację miłości. Św. Jan Paweł II przestrzegał, że losy naszej cywilizacji zależeć będą od wyniku trwającej konfrontacji między kulturą życia, a kulturą śmierci.

Drużyna ZST w składzie: Wiktoria Lesik (3A), Kacper Tuźnik (4P) i Paweł Rulak (4P) zajęła III miejsce. Gratulujemy!

Dorota Wawerska, Emilia Massalska

Akcja HDK

„Pomagając innym pomagasz i sobie”

11 października 2023 roku w naszej szkole po raz kolejny odbyła się akcja HDK. Zgłosiło się 58 osób, w tym po raz pierwszy – 25. Po kwalifikacji krew oddało 38 osób - co przełożyło się na 17100 ml krwi. Wszystkim krwiodawcom dziękujemy za tak wspaniały gest i liczymy na udział w kolejnych akcjach.

hdk01  hdk02  hdk03  hdk04

Obchody Dnia Edukacji Narodowej


12 października 2023 roku w Lublinie odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Edukacji Narodowej, na których odznaczeniami państwowymi i resortowymi oraz nagrodami wyróżniono nauczycieli i pracowników oświaty.

Tegoroczne wydarzenie miało wyjątkowo uroczysty charakter z uwagi na rocznicę 250 lat od utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, pierwszej europejskiej instytucji, która stworzyła podwaliny nowoczesnego systemu szkolnictwa. W imieniu Prezydenta RP odznaczenia państwowe wręczył Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek w asyście Wojewody Lubelskiego Lecha Spawki i Lubelskiego Kuratora Oświaty Teresy Misiuk. Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki otrzymał w tym roku mgr inż. Henryk Głos - Dyrektor naszej Szkoły

13 października 2023 roku, w Sali Pompejańskiej Starostwa Powiatowego w Puławach, z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej starosta puławski Danuta Smaga wręczyła nagrody nauczycielom, którzy w sposób szczególny zaangażowali się w pracę na rzecz uczniów i szkoły: Nauczyciel, jak żaden inny zawód zasługuje na wielki szacunek i wielkie uznanie. Aby być nauczycielem, nie tylko potrzebna jest duża wiedza, doświadczenie, ale przede wszystkim pasja, miłość do tego zawodu. Bez tego specjalnego powołania trudno być nauczycielem dobrym, wtedy jest się rzemieślnikiem. Natomiast pasja powoduje, że jest się artystą w danym zawodzie - mówiła do zebranych i dziękowała nauczycielom za pracę z młodzieżą, za wkładane w to serce i zaangażowanie.

Wyróżnieni nagrodą Starosty Puławskiego zostali: Henryk Głos (Dyrektor ZST), a także Anna Domańska, Ewelina Sajnaga i Jacek Osiak. W tym dniu zostali także uhonorowani nauczyciele, którzy w roku szkolnym 2022/2023 uzyskali stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego, spośród grona pedagogicznego Zespołu Szkół Technicznych była to Pani Ewelina Sajnaga oraz dyplomowanego: Pani Małgorzata Szczypińska i Pani Agnieszka Wawerska.

Uroczystość wręczenia nagród i pamiątkowych dyplomów została uświetniona występem młodzieży z ZST, która przygotowała swój program pod opieką Pani Moniki Kubiś-Arbuz i Pani Emilii Massalskiej.

umlub
fot. UW Lublin

12. Narodowe Czytanie

narodowecz2023

 

9 października o godz. 11:00 Młodzieżowy Dom Kultury w Puławach zaprosił do auli Zespołu Szkół Technicznych na Narodowe Czytanie. Lekturą 12. odsłony akcji było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej - wyjątkowy utwór przedstawiający panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, w którym żywe jest wspomnienie Powstania Styczniowego i podkreślający piękno nadniemeńskiej przyrody.